На около час и половина с кола от София се намира Бусинци. Малко село, закътано между живописни хълмове в края на България. И макар днес времето там да е спряло, преди векове в Бусинци е разцъфвала известната Бусинската керамична школа. Сигурна съм, че много от вас вече знаят за нея от популярния роман „Глина“ на Виктория Бешлийска. Затова ви разказвам за възможността да преживеете автентична работилница за декоририране на керамика, както и да научите за най-популярните форми.
Бусинската сръчкотилница на Стефка възражда школата на Бусинската керамика
Преди години умира и последният активен майстор в село Бусинци. Но това не е краят на историята тук. Защото семейството на Стефка и Александър се впуска в мисията да продължи традицията като я съхрани. И като я направи достъпна за всички. Жълтата къща посреща гости – деца, семейства, приятелски и фирмени групи, които имат желание да научат тайните на Бусинската школа и на грънчарството.
Какво да правите в Бусинската сръчкотилница?
В „Бусинската сръчкотилница“ можете да си изберете работилница по ваш вкус и така да станете част от мисията на Стефка и семейството ѝ да запазят традицията на бусинската школа жива.
Стефка развива 3 програми в своята жълта къща, за които можете да се запишете предварително:
- Керамиката на Бусинската школа:
Да научите повече за историята на школата, да се запознаете с популярни съдове и форми и да оцветите и декорирате сами свой съд.
Да работите на крачно колело под инструкциите на Стефка и да усетите какво е да оформиш глината със със собствените си ръце. - За важността на пчелите и тяхното опазване
Заедно с пчелари от района можете да научите всякакви интересни факти, докато се разхождате и наслаждавате на природата на трънския край. - За опазването на природата
Опознаването на видове растения и животни е крачка към това да разберем колко важно е опазването на околната среда.
Ако спонтанно решите да се разходите до селото:
Можете да разгледате жълтата къща на Сръчкотилницата и да си купите традиционна керамика от магазина там. Последният работи всеки ден, но все пак бих препоръчала да се обадите по телефона за проверка (особено ако пътувате през отпускарските месеци) или поне да проверите актуалните им публикации в социалните мрежи. За ателиетата следва да се уговорите предварително. На място можете да разгледате различни съдове, декорации, бижута и аксесоари. В селото се намира и музеят на Бусинската керамика (почивните му дни са понеделник и вторник). Входът е едва 2 лв.
Фестивал на сръчните ръце в Бусинци през юни
Благодарение на Стефка и семейството ѝ в Бусинци вече 2 години се провежда и Фестивал на сръчните ръце. Целта е не просто да се популяризира тамошната керамична школа, но най-вече да даде възможност за изява на местни автори, производители и бизнеси. И да върнат живота в това село, почти на самия западен край на страната. Всяка година Стефка сама търси участници, спонсори и доброволци. Ако имате желание да се включите – свържете се с нея. Възможността за ателиета, базар, вкусна храна, музика и любопитни разговори, е нещо, което си заслужава да се случва ежегодно.
• Виж още идеи за готини работилници, които да посетиш
Моят опит:
Аз имах чудесния късмет да посетя Бусинската сръчкотилница с колеги, за да рисуваме и декорираме керамични чинии. Лекцията на Стефка беше изключително интересна. Тя ни показа и как се върти ръчното грънчарско колело, а времето, прекарано в творчество беше истински благодат и за душата и за ума. Нашата група предварително беше заявила и желание за обяд. Нагостиха ни с вкусна домашна храна – споменът за гъстото кисело мляко, което разсипвахме с черпак в купичките, пухкавата баница и най-вкусната пъстърва, която съм пробвала някога, още е жив.
Направихме си и кратка разходка около селото и посетихме музея на керамиката. От тогава горещо препоръчвам на всеки да си подари един такъв ден, изпълнен с природа и история.
» Гледай и видеото от работилницата в село Бусиници, за да видиш как декорирах моята чиния:
Фабриката,
в подкрепа на традиционните занаяти