Благодарности на Марабу, които ме поканиха като председател на журито за ръчно правени бижута. След дълго (и изтощително) журиране, обсъждане, коментиране, гледане, снимане стигнах до следните въпроси и изводи.
Какво трябва да знаем, когато участваме в конкурс?
1. Задължително е да се съобразим с поставената тема.
2. Най-важното е да се покаже високо ниво на умения.
3. Винаги се търси идейното, различното, иновативното.
Мисля, че това са основните три точки, които всеки участник трябва да има предвид. Не може да имаш идея, но да ти куца изпълнението или да си направил съвършено изработено бижу, но да нямащо нищо общо с посочената тематика. Това означава, че си се справил наполовина.
Кой участва в конкурси?
1. В конкурс може да участва всеки.
2. Редно е обаче да покажеш високо ниво, съобразителност, умения. Тук се връщаме и на трите основни точки (виж по-горе).
3. Идеята на участието е не само да спечелиш еднократна награда и да забравиш за нея (след като си агитирал всичките си приятели и роднини, например).
Има и друг по-дълбок замисъл – това е да се даде възможност на участниците: да бъдат забелязани, да получат реклама, чуждо (експертно) мнение, да се запознаят с полезни за тях хора. Да има комуникация, да раздвижим творческите среди, да придобием нови знания.
Какво видях на конкурса организиран от Марабу?
Бях изненадана от малкия брой участници. Темата беше интересна, предполагаше много вариации, цветове, материали..очаквах да видя неща, които така и не видях обаче.
Изуми ме каква голяма част от бижутата, които се състезаваха нямаха нищо общо с въпросната тема „Етно“ или поне на нас ни беше трудно да открием връзката.
И все пак бижутата успяха да ни впечатлят и пробудиха дискусии. Различни интерпретации, виждания, възможности.
Видях творения със замисъл, но със „слаби“ материали или изпълнение.
Видях красиви бижута, но без смисъл.
Видях такива, които са имали нужда от съвсем малко дообработка, за да ни спечелят.
Видях творения, които искрено ме зарадваха, но са по-подходящи за детски проекти.
С помощта на Влади от Марабу разбрах кое как (не) трябва да изглежда, ако е професионално изпълнено, информация за различните стилове и материали, а Силвана, като стилист, зададе най-правилният въпрос: кое от тези бижута би носила ти?
Веднага отговарям на този въпрос! Две от бижутата,„Корени“ и „Corallium Rubrum“, ме спечелиха и реших да дам личната си „Награда на Фабриката“ специално на тях. Импулсивна идея, която се хареса на останалите.
И двете бих носила с удоволствие, отговарят на моя стил и ми харесва колко семпли и дръзки са едновременно.
Те са дело на Кристина Чуховска от Велико Търново.
Наградата на Фабриката е символична, но ще се радвам да помогна със съвети и указания на авторката как да си направи Facebook страница за личното творчество, за да достигнат творенията ѝ до повече хора.
Журито единодушно реши, че следващият конкурс, който Марабу ще организира, ще има още една бонус категория – Recycle art. Актуална, съвременна тема и всеки, който се занимава с преизползване на материали, трябва да получи поле за изява.
Конкурсът определи НАЙ-ДОБРИТЕ по ТРИТЕ основни правила (виж по-горе).
Имаше бижута, които бяха чудесни, но не отговаряха на критериите или такива, чиято изработка ги предаде. Ето защо обичам да казвам, че във всичко, дори в изкуството на ръчно правеното, има йерархия.
И така:
Категория „Смоли, глини и стъкло“: награда за Ралица Иванова с колие „Etno Lady“.
Категория „Низане и тел“ (споделена награда): обеци „Болярка“ на Петя Миланска и колие „African Dream“ на Здравка Стоева.
Категория „Плетене, бродерия и сутаж“ (споделена награда): гривна „Непал“ на Албена Катанова и комплект – обеци и колие „Росица“ на Галина Вълчева.
Категория „Be creative“: награда за Маргарита Кузманова с колие „Невеста“.
Наложи се да разделим някои първи награди, защото изборът ни затрудняваше или не стигахме до единодушие, но мисля, че това е добре дошло за творците:)
Бижутата на победителите съчетават високо ниво на изработка, трудоемкост, идея свързана с обявената тематика, използване на интересни материали или техники. И разбира се, могат да бъдат част от цялостна визия.
Благодарности на една от любимите ми галерии Punto Art Bazaar и Петър за гостоприемството и това, че ми позволи да снимам, пипам, пробвам (почти) всички бижута, които ми харесаха. А там са наистина много! 🙂
Бижутата на всички полуфиналисти в конкурса „Етно Магия“ ще бъдат изложени в галерията – може да ги разгледате или закупите.
В заключение, моят личен съвет към творци и (бъдещи) участници:
Бъдете по-смели, поставяйте си високи цели, слушайте чуждите критики и съвети. И най-вече – участвайте и се развивайте. Няма по-хубаво от това да споделиш таланта си с други.
Конкурсът на Марабу няма еквивалент до момента в България и оценявам труда на целия екип по организацията му.
Може да прочетете и за първото ми онлайн журиране в творчески конкурс: „Love is All Around“.
Фабриката
3 Comments