Magazinche.com е от най-познатите и любими места в София, където да откриеш готини авторски и ръчно правени стоки. Можеш да ги намериш на две локации – на спокойната „Крум Попов“ в столичния „Лозенец“ и на бул. „Васил Левски“, само на минута пеша от паметника на „Попа“.
Може би това е единственият магазин за хендмейд стоки, който има актуален сайт с изненадващо добър брой въведени продукти. Искам да кажа, че има избор и разнообразие. Дори да не си от София, можеш да си поръчаш всякакви творения, които да дойдат директно в дома ти.
Освен, че предлагат продуктите на подбрани автори, интересно е да знаеш, че си имат и нещо като собствена колекция бижута: изцяло черни и метални. А аз съм им фен от години. Ако ти е любопитно, ТУК можеш да видиш една любима моя гривна. Или просто попитай на място.
И не на последно място: magazinche.com е от пионерите, които успяха да се задържат на картата на София и дори да отворят и втора локация. И така вече 9 години събират под покрива си работата на любими български творци.
В заключение ще кажа, че мястото винаги присъства в моите топ препоръки за места, които предлагат авторски и ръчно правени стоки в София.
Представям ти „Разговор за любимо място“ – рубрика в блога, вдъхновена от извънредното положение, което затвори всички наши любими локации. С повече разговор и комуникация, целя да насочим вниманието към ателиета и хендмейд магазини, които правят града ни толкова по-интересен и красив. В момента почти всички такива места имат нужда от теб, като клиент, за да продължат работата си и да оцелеят.
На гости ми е собственичката на magazinche.com – Жени Томова, която ми разказва как се отразиха двата месеца извънредно положение на нейния бизнес, какво се е променило за нея и кои ще са основните предизвикателства за оцеляването на хендмейд магазините.
Здравей, първо искам да те попитам как се чувстваш днес след 2 месеца извънредно положение?
Жени: Със сигурност леко притеснена от последствията за бизнеса ни през последните два месеца. От друга страна, изпитвам надежда и оптимизъм, че малко по малко нещата ще си дойдат на мястото. Бизнесът ще се рестартира и хората бързо ще възвърнат стария си начин на живот.
Да се върнем малко назад: кажи ни от колко време съществува magazinche.com и как се реши да се впуснеш в това приключение с менажиране на магазин за авторски стоки?
Жени: Отворих вратите на „Магазинче“ точно преди 9 години, през 2011 година. Няма да навлизам в големи подробности, тъй като ще се наложи да разказвам дълго за късмета, който имах тогава.
По това време хендмейд изделията изобщо не бяха популярни. Aвторите и българските брандове бяха много малко. Нямаше много галерии и бутикови магазинчета, откъдето можеш да се сдобиеш с ръчно изработен продукт. Обикновено хората си създават бизнес план, имат ясна концепция и следват определени таргети преди да започнат собствен бизнес. При мен тези неща липсваха поради ред причини – липса на опит, бях доста млада, нямах точно поставена цел какво очаквам да се случи, както и нямах никаква финансова инвестиция.
Водещо при мен беше огромното ми желание, енергия и оптимизъм, както и моя работохолизъм. „Магазинче“ се появи на точното място, в точното време, в малък гараж на любимата ми ул. „Крум Попов“ в квартал “Лозенец“ в София. Появиха се и точните хора, с които работя от самото начало до днес.
С времето философията на „Магазинче“ се избистри, а именно – да предлагаме оригинални подаръци и аксесоари и да внасяме настроение и красота в живота на хората.
80% от нещата, които могат да се закупят от нас са продукти на български производители, но и внасяме продукти от други държави, само когато не можем да открием местни алтернативи.
Колко време бяха затворените двете магазинчета по време на извънредното положение и как осъществяваше връзка с клиентите си?
Жени: Поехме пълна социална и здравна отговорност и затворихме и двата магазина веднага след обявяването на извънредното положение. Отворихме 2 месеца след това – на 11-ти май.
През това време осъществявахме връзка с клиентите си по телефона и чрез социалните мрежи. Веднъж седмично отварях магазина на ул. „Крум Попов“ №16, за да подготвя онлайн поръчките от сайта ни. Благодарна съм на всички, които поръчваха онлайн през тези два месеца, защото точно тяхната активност и подкрепа успяха да ни задържат на повърхността.
Обърна ли се по-активно към социалните мрежи? Ако “да” – как и помогнаха ли те?
Жени: Имах огромно желание да го направя, но не успях да се включа активно в социалните мрежи, тъй като последните два месеца съвпаднаха и с последните два от моята бременност. Подготовката около бебето ограничи доста времето ми, а ситуацията ме принуди да освободя момичетата, които работеха за мен, и нямаше как да разчитам на помощта им за поддръжка на профилите ни в социалните мрежи.
Кое беше най-трудното за теб през тези 2 месеца?
Жени: Целият процес на работа се утежни доста, но някак успях да се нагодя. Най-трудното беше да взема решението да освободя екипа си – момичетата, които работят в двете магазинчета. Чувствах се отговорна към тях, притеснявах се дали ще се справят финансово, дали ще си платят наемите, сметките…
Да бъдеш работодател в извънредна ситуация като тази е наистина трудно!
Как оценяваш броя посетители, след като отворихте? И какво купуват хората сега
Жени: Отворени сме вече от 2 седмици и засега посещаемостта е в пъти по-малка. Наблюденията ми са, че както сега, така и по време на карантината се купуват предимно неща за деца (пъзели, книжки, играчки) или за дома (чаши, вази, картини).
Как може да оцелее едно магазинче или ателие за авторски стоки от тук нататък? Какви ще са основните предизвикателства?
Жени: Ние сме късметлии, че в магазинчетата имаме клиенти като нашите, които търсят и ценят ръчното творчество.
Ще разчитаме на тях доста, но истината е в онлайн рекламата и продажбите. Ще акцентираме усилено на социалните мрежи и ще обновим сайта си. Разчитаме и на добрата комуникация с авторите, с които работим, както и на нови и интересни продукти от тях.
Давам ти трибуната на Фабриката: сподели нещо на всички любители, както и творци, на авторски стоки, които четат.
Жени: Това, което се опитвам да правя в ситуация като тази, е да пазарувам съзнателно от по-малки локални магазинчета, старая се да купувам неща от български производители. Смятам, че така подкрепям бизнеса в България и бих се радвала повече хора осъзнато и целенасочено да правят това.
Можеш да подкрепиш Жени и нейните две magazinche-та:
- като ги последваш в социалните мрежи: Facebook и Instagram
- като поръчаш нещо от онлайн магазина
- и най-вече, като посетиш на място някое от тях на ул. „Крум Попов“ №16 или на бул. „Васил Левски“ №48 (работят и в неделя!)
Фабриката
в подкрепа на малкия творчески бизнес