Всеки, който поддържа Facebook страница за своето творчество (и не само) се е сблъсквал с десетки въпроси относно това какво съдържание да споделя там. Отначало изглежда лесно – ще показваме това, което творим. С времето обаче разбираме, че да задържиш интереса и вниманието на феновете си е предизвикателство, с което се сблъскваме ежедневно. И то по няколко пъти.
А да ги накараме да харесат публикациите ни, и дори да коментират, понякога изисква сериозни умения.
Едва една незначителна част от нашите постове е видна за последователите ни, благодарение на специалния алгоритъм на Facebook за бизнес страниците. Тенденцията засега остава такава. Имаме избор да се научим да създаваме по-различно и качествено съдържание, което да ни отличава от останалите и да промотираме публикациите, за да стигнем до повече хора.
Нещо, което трябва да запомним е, че колкото повече интеракция имат нашите фенове със страницата ни днес, толкова по-видни ще са постовете ни утре за тях.
Накратко казано: страниците във Facebook изискват ежедневна поддръжка и грижа, ако искаме те да са успешни.
В тази публикация размишлявам „на глас“ върху насоки и идеи за по-интересно съдържание, което не само да привлича феновете, но и да ги обвързва с това, което правим.
Споменатите насоки може би ще звучат абстрактно и без конкретика, защото:
Няма магическа формула.
Затова не губете време да търсите готови решения. Всичко е до усещане, опит и експеримент. В социалните мрежи постоянно трябва да пробвате нови неща, да предизвикате себе си, ако е нужно. Ако нещо не работи, както очаквате, променете стратегията! Ако всички ваши постове си приличат, нещо не е наред.
Дори ежедневно да имате харесвания, ако липсва комуникация, сте оставили нещата на произвола.
Съдържанието трябва да е интересно, забавно, любопитно, полезно, актуално.. и разбира се, абсолютно задължително, грамотно написано.
Това всички го знаем.
И все пак: всеки път, когато пишете статус във Facebook, когато пускате снимка или споделяте мнение – проверете отговаря ли то на поне един от горните критерии. Стремете се да покривате колко се може повече от тях или предвиждайте различни по тип постове всеки ден: забавни, информативни или търговски.
Изморително за феновете е, ако всички ваши послания приканват към продажба. Скучно е, ако споделяте само снимки без истории. А най-болезнено е, ако звучите като новинарска емисия.
Замислете се вие защо влизате във Facebook? За да четете всеки ден нови оферти или прес съобщения?
Публикувайте редовно.
Не забравяйте страницата си. Интернет работи 24 часа в денонощието. Ако нямате възможност да сте постоянно на линия, може да заредите няколко автоматични поста. Няма правилен отговор на въпроса „Колко често да публикувам?“.
Всеки път, когато отсъствам и не съм се погрижила с предварителни постове във Фабриката, впоследствие се налага отново да „събудя“ последователите.
Не спирайте да комуникирате.
Дори да сте доволни от постигнатите резултатите, не спирайте да търсите различни подходи, защото ситуацията се променя динамично. Не забравяйте да комуникирате с феновете си – задавайте въпроси, търсете мнение. Преди всичко Facebook е място за социално споделяне и обвързване.
Търсете тематичното съдържание. Не се разпилявайте в хиляди теми.
Наскоро в една творческа страница бяха споделили линк за опасните лекарства. Полезно ще си кажете? Да, но аз не очаквам подобен тип информация от страница за ръчно правени стоки.
Творчеството е доста обширна тема, затова може да си спестите споделяне на новини за грипа и лекове против хъркане.
Как да разберете, че съдържанието, което пускате е добро?
Добро е, когато повече хора взаимодействат с него. Т.е. когато се харесва, коментира и споделя. От трите изброени най-голяма тежест и значимост има споделянето. Когато някой постави на стената си твоя снимка или статус е оценка за добре свършена работата, а удовлетворението е наистина голямо.
Поставете се на мястото на вашите фенове.
Неща, които на вас ви изглеждат ненужни или за които никога не намирате време, могат да се окажат любопитни за всички останали. Не забравяйте, че всички сме във Facebook именно заради любопитството. Затова издавайте от време на време неща „от кухнята“ или, стига да са подходящи, дори истории от живота на твореца. Прави впечатление, че най-много интеракция винаги има с лично обвързаните статуси. Дали по случайност е така? Не мисля.
Пресен пример: само за 1 ден публикацията ми за „Творческите лица от базара в SoHo“ измести всички останали статии за 2015 (с над 3000 прегледа) и дори се нареди в „Топ 5“ за последните почти 2 години. Какво има в нея? Лица на българските творци. Не вярвам чудните ми колажи да са предизвикали такъв интерес. 🙂
Определете си конкретна цел за съдържанието, което ще споделяте.
Какво искате да постигнете?
- повече комуникация
- повече харесвания
- повече продажби
- информираност на феновете
- всичко изброено дотук
Трудно е една публикация да продава и да предизвика диалог. Затова ако се опитате да вложите конкретен замисъл във всеки един пост, би било по-лесно да покриете повече от желанията. Тук следва банално клише, но няма как да не го кажа: всяко нещо, в което сте вложили стратегия или план, рано или късно се отплаща.
Използвайте различен вид съдържание.
Съдържанието може да е: снимка, текст, линк, видео, инфографика, някаква статистика, лично мнение и дори споделена публикация. Един пост може да е микс от няколко различни по вид съдържания. Да, снимките и видеата се възприемат най-лесно и бързо, но практиката показва, че другите видове също носят много плюсове. Нека публикациите ви бъдат разнообразни.
Ако аз трябва да дам съвет как за около 1 година събрах 10 хиляди фена без нито една стотинка изхарчена за реклама, ето какво ще споделя:
- предложих нещо различно на хората – страница, която нямаше алтернатива дотогава
- заложих на активната комуникацията – питах, споделях и търсих мнение (на моменти дори си бях доста шумна)
- разказвах лични истории, но изцяло свързани с тематиката на страницата или носещи позитивна емоция
- винаги съм залагала на актуално и емоционално/искрено съдържание
- и най-важното: постоянна съм
Дали тази публикация ви беше от полза или просто обобщи вече познати за вас насоки?
За финал искам да кажа отново: няма готова формула за успех, до голяма степен всичко е до усет и информираност за актуалните тенденции. Трябва сами да намерите вашия успешен път и да не спирате да работите. Дори всички тези насоки да звучат неясно и абстрактно, ако обичаш това, което правиш и ти се занимава с него, препятствията няма да са толкова големи. А и човек се учи постоянно. Стига да има желание за това. 🙂
P.S. използвала съм снимки с реални статистики от страницата, които дават пример и за различно съдържание.
Фабриката
Както винаги много полезно!
Автор
Благодаря! 🙂